Rodiny Japonců, kteří byli v 70. a 80. letech prokazatelně či pravděpodobně uneseni ze své vlasti do KLDR, aby pomáhali při výcviku severokorejských špionů, se chystají obrátit na Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu. Požadují, aby bylo zahájeno stíhání severokorejského vůdce Kim Čong-una. To, že jim KLDR neposkytla téměř žádné informace o jejich blízkých, považují za porušování lidských práv, uvedla dnes agentura Reuters.

Pchjongjang se k únosům Japonců přiznal v roce 2002 a pěti uneseným japonským občanům a jejich příbuzným povolil návrat do Japonska. Severní Korea sdělila, že zbývajících osm unesených je už po smrti. Tokio ale žádá více informací o tom, co se s těmito lidmi stalo. Japonsko má navíc podezření, že uneseny byly až stovky lidí.

Do Haagu plánuje odcestovat osm Japonců, včetně Teruakiho Masumota, jehož unesená sestra Rumiko podle severokorejských úřadů v KLDR zemřela. Skupina předloží ICC petici, v níž požaduje, aby zmizení Japonců bylo vyšetřeno jako případ zločinů proti lidskosti. Cílem je přitáhnout pozornost k této záležitosti, řekl Kazuhiro Araki, který stojí v čele skupiny pro pomoc příbuzným pohřešovaných japonských občanů.

„V této době, kdy se blíží olympiáda, navazuje Jižní Korea kontakty s KLDR, což jsme nečekali. Domníváme se, že tato naše iniciativa připoutá značnou pozornost k naprosto odlišné situaci Japonska,“ řekl Araki s poukazem na rozhovory, během nichž se obě Koreje v posledních dnech dohodly na severokorejské účasti na zimních olympijských hrách v jihokorejském Pchjongčchangu.

Araki připustil, že iniciativa rodin Japonců, kteří byli prokazatelně či možná uneseni severokorejskými agenty, je především symbolická. „Zatknout Kin Čong-una a předvést ho před soud by bylo dost těžké, ale je nesmírně důležité, abychom poukázali na porušování lidských práv,“ dodal.

Japonské rodiny v petici vyjadřují přesvědčení, že „nezanedbatelné procento“ unesených je stále naživu a že „jejich svoboda je krutě omezována“.

Do Haagu se vypraví i Misa Morimotová, jejíž sestra – naprosto identické dvojče – patří mezi Japonce, u nichž je silné podezření, že byli ze Severní Koreje uneseni. „Jako její příbuzná chci udělat vše, co je v mých silách,“ napsala Morimotová v e-mailu agentuře Reuters.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner