Washington 1. ledna (ČTK) – Americký prezident Donald Trump očekává úspěšný rok 2018. Před svým soukromým klubem na Floridě novinářům řekl, že to bude „úžasný a fantastický“ rok. Podle šéfa Bílého domu bude pokračovat růst na burze a podniky budou dále přicházet do USA. Z úspěchů roku uplynulého Trump vyzdvihl daňovou reformu, umožnění těžby ropy a plynu v Arktické národní přírodní rezervaci a zrušení povinného zdravotního pojištění. V prvním tweetu nového roku pak prezident kritizoval Pákistán.

Na otázku, co říká na hrozbu severokorejského vůdce Kim Čong-una týkající se jaderných zbraní, Trump odpověděl: „Uvidíme“. Kim Čong-un v novoročním projevu řekl, že má na svém stole ovladač jaderných zbraní a použije ho v případě ohrožení své země. Řekl také, že v dostřelu severokorejských raket jsou celé Spojené státy.

Rok 2017, kdy nastoupil do prezidentského úřadu, si Trump pochvaloval ještě před nedělními večerními oslavami. „Jaký to byl rok, a to jsme teprve začali,“ sdělil a na twitteru napsal: „Společně děláme Ameriku zase významnou. Šťastný Nový rok!!“

V prvním letošním tweetu Trump ostře kritizoval Pákistán. „Spojené státy během posledních patnácti let bláhově pomohli Pákistánu částkou přes 33 miliard dolarů a oni nám nedali nic jiného než lži a klam,“ uvedl prezident, podle něhož si Pákistán o amerických politicích myslí, že jsou blázni. „Poskytují útočiště teroristům, které honíme v Afghánistánu,“ napsal dále americký prezident a dodal, že Spojeným státům se od Pákistánu dostává jen malé pomocí. „Už dost!“ doplnil.

Podle agentury Reuters není jasné, co bezprostředně Trumpovo vyjádření na adresu asijské země vyprovokovalo. Vztah Washingtonu a Islámábádu je ale v současnosti značně napjatý. Už loni při představování své nové strategie pro Afghánistán americký prezident Pákistán důrazně kritizoval. „Na prezidentův tweet zakrátko odpovíme,“ uvedl v reakci na Trumpovu kritiku pákistánský ministr zahraničí Chavadža Ásif. „Necháme svět poznat pravdu… rozdíl mezi skutečností a fikcí,“ dodal.

Trump trávil závěr roku 2017 v Palm Beach, kde má své sídlo. Na twitteru oznámil, že do Washingtonu odletí dnes v 16:00 místního času (22:00 SEČ). „Spousta práce přede mnou, ale bude to skvělý nový rok,“ dodal.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner