Praha 1. ledna (ČTK) – Bujaré veselí, ohňostroje, ale i zranění a úmrtí doprovázely na celém světě oslavy příchodu nového roku, který kvůli časovým pásmům trval 26 hodin a skončil teprve dnes ve 13:00 SEČ. Majestátní podívanou připravili oslavujícím v Sydney či v Dubaji, na newyorském Times Square přivítal rok 2018 při teplotách hluboko pod nulou skoro milion lidí. V Londýně byly během oslav na různých místech ubodány čtyři osoby, v Německu při neopatrné manipulaci s petardami zahynuli dva lidé.

Nový rok jako první přivítali v neděli v 11:00 SEČ v ostrovním státě Samoa a na tichomořském Vánočním ostrově (Kiritimati). Jako poslední na planetě se s loňským rokem rozloučili dnes ve 12:00 SEČ obyvatelé Americké Samoy, ale oficiálně rok 2017 skončil o hodinu později na Bakerově a Howlandově ostrově v Tichém moři, které jsou neobydlené.

Největší oslavy se tradičně konaly ve velkoměstech. Zatímco v Sydney rozzářil nebe nad operou půlnoční ohňostroj, v Dubaji vytvořili rekord v největší laserové show na jedné budově – mrakodrapu Burdž Chalífa. Za přísných bezpečnostních opatření lidé slavili také v evropských metropolích Berlíně, Paříži či Londýně.

Na newyorském náměstí Times Square se navzdory teplotám, jež klesly až k minus 12 stupňům, sešlo k tradičnímu sledování klesající kaleidoskopické koule kolem milionu místních i turistů. O hudební doprovod se postarala mimo jiné Mariah Careyová. V Las Vegas, kde v říjnu zabil střelec 58 účastníků koncertu, na oslavy dohlížely početné policejní hlídky.

Silvestra tradičně využila i řada státníků, aby popřála obyvatelům své země vše nejlepší do nového roku. Kancléřka Angela Merkelová slíbila Němcům stabilní vládu, francouzský prezident Emmanuel Macron vyzdvihl důležitost Evropské unie, ruský prezident Vladimir Putin vyzval k větší soudržnosti mezi generacemi. Papež František varoval před „banalitou konzumu“ a vyzval k modlitbám za uprchlíky.

Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa bude rok 2018 „úžasný a fantastický“, mimo jiné bude prý pokračovat růst na burze a podniky budou dál přicházet do USA.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v novoročním projevu prohlásil, že celé území USA je v dostřelu severokorejských zbraní, a tak Washington nikdy nebude schopen rozpoutat válku proti KLDR.

Oslavy příchodu nového roku se ani letos neobešly bez zraněných i obětí na životech. V Londýně byli při čtyřech různých incidentech ubodáni čtyři lidé, další pobodaný je v kritickém stavu. V Německu si veselí vyžádalo nejméně dva životy lidí, kteří neopatrně zacházeli s petardami. Masivní obtěžování žen jako na přelomu let 2015 a 2016 se ale neopakovalo. V egyptské Gíze u Káhiry neznámý střelec zabil o silvestrovském večeru dva kopty, kteří byli v obchodě s alkoholem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner