Rok po teroristickém útoku na redakci francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo dnes vyšlo zvláštní číslo tohoto týdeníku. Vedle kreseb současných kreslířů obsahuje i díla pěti autorů, kteří byli při atentátu zastřeleni. Loni 7. ledna bratři Said a Chérif Kouachiové zabili v redakci a její blízkosti 12 lidí, dalších pět obětí si vyžádaly následné teroristické útoky v Paříži a okolí.

Dvojité vydání s 32 stranami místo obvyklých 16 se dnes prodávalo na stáncích nejen ve Francii, ale po celém světě. Například v Německu bylo k dostání 50.000 výtisků, v Belgii pak 40.000. Celkem vyšlo téměř milion výtisků časopisu.

Na titulní stránce je zobrazen křesťanský Bůh s krví potřísněnými končetinami a vousy a se zbraní na zádech. Titulek pod názvem časopisu hlásá: „Rok poté: Vrah je stále na útěku.“ Kritice náboženství i náboženského fanatismu se věnují i další kresby a karikatury zvláštního vydání.

„Nemyslím si, že se něco od 7. ledna změnilo až na prázdnotu, kterou trpíme,“ uvedl redaktor časopisu Gérard Biard u příležitost prvního výročí útoku na redakci. „Chybí nám lidé, přátelé, (jejich) talent, ale pokoušíme se udržet stejného ducha. Myslím, že se nám to daří,“ citovala jej agentura AFP.

Provokativní ateismus listu není ale po chuti všem. Vatikánský deník Osservatore Romano dnes litoval, že francouzský týdeník v rámci své „ošidné nekompromisní laickosti“ zapomíná připomenout, že násilí prováděné ve jménu náboženství odsoudila řada církevních představitelů. Zástupce muslimské obce ve Francii Anouar Kbibech k dnešnímu vydání Charlie Hebdo řekl, že ho „zranila tato karikatura, která míří na všechny věřící různých náboženství“.

Rovněž uchazeč o prezidentskou kandidaturu za pravicovou opozici a bývalý premiér Alain Juppé se rozhlasové stanici Europe 1 svěřil, že mu první strana zvláštního čísla nepřipadá k smíchu. „Nejsem vždy Charlie,“ řekl v narážce na slogan „Jsem Charlie“, kterým se od atentátů vyjadřuje tomuto satirickému týdeníku podpora.

Každý týden se časopisu Charlie Hebdo prodá na stáncích asi 100.000 exemplářů, z toho zhruba 10.000 v zahraničí. Dalších asi 183.000 výtisků dostávají do své poštovní schránky předplatitelé.

Týden po atentátech v redakci zveřejnil časopis Charlie Hebdo vydání „přeživších“ s karikaturou proroka Mohameda a nápisem „Vše je odpuštěno“ na titulní stránce. Tohoto čísla se po celém světě prodalo zhruba 7,5 milionu výtisků. Před atentátem vycházel týdeník v nákladu 30.000 výtisků.

V úterý odhalil v ulici Nicolas-Appert u bývalého sídla satirického listu francouzský prezident François Hollande pamětní desku se jmény všech obětí útoku na redakci a nápisem „Na památku obětí teroristického útoku proti svobodě slova“. Záhy po ceremonii musela být však deska znovu zahalena, neboť jméno jednoho z kreslířů bylo napsáno chybně. K výměně desky dojde během pár dní, ujistila záhy starostka Paříže Anne Hidalgová.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner