Dilma Rousseffová, kterou před měsícem brazilští senátoři dočasně sesadili z nejvyššího úřadu v zemi, oznámila, že pokud se vrátí do prezidentského úřadu, vypíše referendum o předčasných volbách. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Podle analytiků se tak Rousseffová snaží oslovit nerozhodnuté senátory, aby hlasovali proti jejímu definitivnímu sesazení.

Hlasování o osudu Rousseffové se v Senátu očekává podle agentury Reuters v srpnu. Pokud se pro její definitivní odvolání vysloví méně než dvě třetiny senátorů, prezidentka dokončí svůj mandát, který platí do konce roku 2018. V opačném případě se nebude smět osm let ucházet o volenou funkci a v čele země zůstane Michel Temer, který se stal dočasně hlavou státu z pozice viceprezidenta před měsícem.

Ani Temer se ale netěší zvláštní přízni voličů. Podle průzkumu z tohoto týdne ho podporuje jen každý desátý obyvatel Brazílie. Definitivní sesazení prezidentky, která čelí impeachmentu kvůli manipulacím s výsledky státního rozpočtu, si přejí téměř dvě třetiny Brazilců.

Největší latinskoamerickou zemí v posledním více než roce hýbe jeden z největších korupčních skandálů v její historii. Týká se přidělování zakázek státní firmě Petrobras, kvůli čemuž je vyšetřováno či obviněno několik desítek politiků různých politických stran; řada podnikatelů již byla odsouzena.

Kvůli skandálu museli odstoupit i dva ministři Temerovy vlády, která je u moci teprve měsíc a která se sestává pouze z mužů. I touto skutečností, že ve vládě po více než třiceti letech není žádná žena, ztratil Temer část přízně voličů.

Podle nezávislých organizací je kolem šedesáti procent z 594 členů obou komor brazilského parlamentu v hledáčku brazilské justice, většinou kvůli korupci či nelegálnímu financování volební kampaně.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner