Rozhodnutí o avizovaném útoku na Sýrii za údajné použití chemických zbraní zatím nepadlo. Americký prezident Donald Trump tento týden rozpoutal spekulace svými tweety, avšak v tom čtvrtečním přiznal, že o termínu zatím nerozhodl.

Ve čtvrtek večer se v telefonátu s britskou premiérkou Theresou Mayovou shodl, že je třeba zabránit syrskému režimu v dalším použití chemických zbraní. USA a jejich spojenci tvrdí, že syrský režim 7. dubna použil chemické zbraně proti městu Dúmě nedaleko Damašku. O život tam přišly desítky lidí. Sýrie stejně jako spojenecké Rusko to popírají.

Z Dúmy jako posledního místa východní Ghúty, kde zůstávali povstalci, se v noci na dnešek evakuovalo dalších 4000 lidí včetně bojovníků skupiny Džajš al-Islám. Evakuace má pokračovat a skončit by měla do soboty, kdy v Dúmě začnou pracovat lidé z Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), aby vyšetřili okolnosti útoku.

Rusko stejně jako Damašek popírají použití chemikálií. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov dnes řekl, že Rusko má nepopiratelné důkazy, že útok v Dúmě byl zinscenován mimo jiné za pomoci „tajných služeb jedné země“, již nejmenoval. Pohrozil také novou uprchlickou vlnou, pokud se Západ rozhodne pro útok.

Rusko na dnešek požádalo o mimořádnou schůzku Rady bezpečnosti OSN. Přeje si, aby se na ní generální tajemník OSN António Guterres vyslovil k ohrožení světového míru, jež podle Ruska plánovaná akce v Sýrii znamená. Podle agentury AP ale na dnešek Guterresovo vystoupení v radě není plánováno. Stanice BBC oznámila, že ještě nebylo potvrzeno, zda se mimořádné zasedání bude konat.

K USA se možná při odvetném útoku připojí Francie a Británie, avšak britská opozice stále prosazuje nezávislé vyšetření útoku na Dúmu. Její šéf Jeremy Corbyn navíc vládu obvinil, že se nechává řídit pokyny z Washingtonu.

Libanonský radikální Hizballáh, který je spojencem Damašku, neočekává otevřený vojenský konflikt mezi USA a Ruskem. Zástupce jeho šéfa šajch Naím Kásim řekl, že okolnosti nenaznačují, že se rozpoutá totální válka. Aktuální situací v Sýrii se budou v pondělí zabývat ministři zahraničí Evropské unie.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner