Sněmovní rozpočtový výbor schválil dnes přesun 100 milionů korun z rozpočtu ministerstva obrany do rozpočtu Kanceláře prezidenta republiky. Jsou určeny na bezpečnostní opatření na Pražském hradě. Oznámil to předseda výboru Václav Votava (ČSSD). Pražský hrad chce za peníze nakoupit technologické vybavení. Někteří ze členů výboru s rozhodnutím nesouhlasili.

Pražský hrad v srpnu zavedl kontroly, při kterých návštěvníci musí ukázat svá zavazadla a někteří musí podstoupit i osobní prohlídku. Před Hradem se kvůli tomu v některých chvílích tvoří dlouhé fronty, organizace kontrol a jejich účinnost se staly terčem kritiky. Prezidentská kancelář připravuje další posílení bezpečnostních opatření.

[ctete-foto]74297[/ctete-foto]

Výbor schvaloval tzv. rozpočtové opatření, tedy přesun peněz ve schváleném státním rozpočtu, kdy podle zákona má právo rozhodovat o přesunech peněz nad stanoveným limitem. „Rozpočtové opatření se týkalo přesunu 100 milionů korun z kapitoly ministerstva obrany do kapitoly Hradu. Je to určeno na bezpečnostní opatření pro Hrad,“ řekl Votava. O návrhu se podle něj vedla živá diskuse. „Bylo zpochybňováno, jestli to má vůbec smysl,“ poznamenal předseda výboru. Podle něj ale zástupci Hradu částku obhajovali, peníze půjdou například na kamerové systémy.

Mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček nechtěl hovořit o technických podrobnostech toho, na co Hrad peníze použije. „Budou určeny na zdokonalení, zlepšení a zefektivnění bezpečnostních opatření na Pražském hradě,“ tvrdí Ovčáček. Peníze podle něj Hrad použije na nové technologické vybavení. „Naším cílem samozřejmě je, aby zajištění bezpečí návštěvníků Pražského hradu bylo moderní, efektivní a ve prospěch občanů,“ prohlásil prezidentův mluvčí.

Hrad například chystá instalaci bezpečnostních rámů při vstupu do Svatovítské katedrály. Podle Ovčáčka je jejich umístění otázkou dohledné doby. V médiích se objevily v minulosti i informace o tom, že by Hrad mohl hlídat speciální systém, který dokáže rozpoznat obličeje. Moderní software v kombinaci s kamerovým systémem prý dokáže také vyhodnotit podezřelé chování návštěvníků. Zvýšit by se mohl počet hradních policistů. Hrad o to nedávno požádal policejní prezidium.

Členové výboru za klub TOP 09 a Starostů se dnešního hlasování zdrželi. „Mám výhrady proti tomu, čemu Pražský hrad říká bezpečnostní opatření,“ řekl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Nevěří, že opatření vedou k bezpečnosti turistů. „Mám pocit, že je to demonstrace a šikana, takže jsem měl samozřejmě problém s tím posílit finanční prostředky na posilování této šikany,“ dodal.

Letošní rozpočet přidělil prezidentské kanceláři na výdaje 458,6 milionu korun. Pro příští rok by měla mít podle návrhu asi 429 milionů korun.

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář loni v listopadu řekl, že by chtěl letos dokončit kamerový systém, který bude kontrolovat okolí Hradu. Na začátku srpna se při vstupu na Pražský hrad objevily bezpečnostní kontroly. Během srpna byly také u bočního vchodu z Hradčanského náměstí kvůli kontrolám nainstalovány dva bezpečnostní rámy. Podle Ovčáčka by lidi čekající na zkontrolování měly u vchodů chránit bez nepřízní počasí stříšky. Původně avizoval jejich brzké umístění. Dnes řekl, že se s jejich instalací počítá teprve v době, až se zhorší počasí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner