Rozsudek, podle kterého má ČSSD zaplatit 337 milionů bývalému advokátovi Zdeňku Altnerovi za právní služby v případu kolem Lidového domu, není zatím pravomocný. Altnerův zástupce Václav Veselý řekl, že rozhodnutí dosud nepřevzal. Vládní strana to považuje za pozitivní věc, protože Nejvyšší soud má v rámci řízení o dovolání čas odložit právní moc či vykonatelnost rozhodnutí pražského městského soudu.

Původně se hovořilo o tom, že kvůli převzetí rozsudku sociálními demokraty vyprší lhůta pro zaplacení v pondělí, Veselý však rozhodnutí zatím nemá. „Podle mého názoru to pravomocné není, my nemáme doručeno, my jsme to ještě nepřevzali,“ uvedl Veselý. Zásilku převezmeme ve lhůtě, řekl bez dalších podrobností. Ze zákona by měla být zásilka považována za doručenou i bez převzetí po deseti dnech, podle ČSSD proto následující třídenní lhůta k zaplacení začne běžet nejpozději 16. dubna.

Informace od Veselého potvrdil v prohlášení i Jiří Chvojka, mediální zástupce advokátní kanceláře Bělina a Partners, která zastupuje sociální demokraty. „Z hlediska klienta je současný stav pozitivní, protože dává možnost, aby Nejvyšší soud včas odložil právní moc, eventuálně vykonatelnost napadeného rozhodnutí do doby, než rozhodne o dovolání, které jsme minulý týden podali,“ uvedl Chvojka.

ČSSD v dovolání rozporuje především oprávněnost a zákonnost smluvní pokuty. Strana také soudu navrhla, aby odložil právní moc, eventuálně vykonatelnost rozsudku, a to až do doby, než o dovolání rozhodne. Samotné podání dovolání totiž nemá obecně na vykonatelnost napadeného rozhodnutí vliv.

Vládní strana si kvůli zaplacení vzala úvěr, ale peníze zatím posílat nechce. Chvojka v sobotu řekl, že právníci se musí dohodnout s exekutory ohledně toho, komu vlastně platit. V Lidovém domě už se totiž přihlásilo 17 Altnerových věřitelů s pohledávkami přes 20 milionů korun.

Veselý informace o exekucích nemá, Altnera zastupuje jen ve sporu s ČSSD. „Já o tom vím jenom z tisku, o některých exekucích vím od klienta, ale podstatu, proč je exekuovaný, to nevím,“ uvedl Veselý. ČSSD by podle něj měla exekuce řešit s exekutory, případně s Altnerem, ale ne přímo s věřiteli. „Nejlíp ví můj klient, kdo je jeho věřitelem,“ dodal Veselý.

Rozsudek by měl být v právní moci nejpozději začátkem příštího týdne. Další jednání mezi Veselým a právními zástupci ČSSD se mají týkat pouze technických záležitostí. „Předběžně jsme domluvení, že budu volat, že bychom se domluvili na schůzce, ale dneska se nesejdeme. My jsme se v podstatě měli domluvit jen na platebním místě, kam by měli platit,“ uvedl Veselý.

Soudy Altnerovi pravomocně přiznaly částku přes 18,5 milionu korun, která vzrostla o dalších více než 318 milionů kvůli smluvní pokutě za 5734 dní od podání žaloby do vynesení pravomocného rozsudku. Spor začal v roce 1997, kdy ČSSD uzavřela s Altnerem smlouvu o právní pomoci v kauze Lidový dům s tím, že v případě úspěchu ve sporu mu bude vyplacena smluvní odměna deset procent z hodnoty budovy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner