Rumunská protikorupční prokuratura obžalovala premiéra Victora Pontu a čtyři další osoby ze sedmnácti případů padělání listin, daňových úniků a praní špinavých peněz. Oznámila to dnes rumunská agentura Mediafax s odvoláním na oficiální zprávu prokurátorů. Ponta, jehož stíhání bylo zahájeno v červenci, zůstává na svobodě. Jakékoli provinění odmítá.

Falešné faktury i střet zájmů

Případ se týká let 2007 a 2008, kdy se Ponta živil jako právník a později jako poslanec. Podle prokurátorů tehdy přijal částku v přepočtu 1,5 milionu Kč od svého přítele Dana Sovy a pak ji zamaskoval 17 falešnými fakturami, vykazujícími práci pro Sovovu advokátní kancelář. Později se ocitl ve střetu zájmů, když Sovu dvakrát jmenoval ministrem. Podle Mediafaxu je Sova, který se mezitím stal senátorem, jedním z obžalovaných.

Ponta jakékoli provinění odmítá, v červenci v reakci na vznesená obvinění odstoupil z funkce předsedy vládní Sociálnědemokratické strany. Prezident Klaus Iohannis ho vyzval, aby rezignoval i jako premiér, což Ponta odmítl s tím, že obvinění jsou politicky motivovaná.

Policie se zaměřila na vlivné politiky

Během léta byl Ponta již čtyřikrát policejně vyslýchán, naposledy absolvoval dvouhodinový výslech počátkem září. Jeho kauza je projevem zvýšeného zájmu rumunské justice o zneužívání moci v nejvyšších politických sférách, který je patrný po vstupu země do Evropské unie.

Před dvěma týdny zadržela policie kvůli podezření z korupce vlivného primátora Bukurešti Sorina Opreska. Je podezřelý, že přijal úplatky v celkové výši asi 25.000 eur (677.000 Kč) od firem pracujících pro radnici.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner