Bukurešť 18. června (ČTK) – Rumunská vládnoucí Sociálnědemokratická strana (PSD) dnes podala v parlamentu návrh na vyslovení nedůvěry své vlastní vládě v čele s premiérem Sorinem Grindeanuem. Před několika dny již ho vyzvala, aby s celým kabinetem odstoupil, což ale 43letý politik odmítl. Následně ho strana vyloučila ze svých řad. Hlasovat o nedůvěře by se mělo ve středu.

Podporu vládě před několika dny stáhl už také menší koaliční partner sociálních demokratů Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE). Předseda PDS Liviu Dragnea již dříve prohlásil, že ztratil důvěru ve vládu a Grindeanua několikrát vyzval k demisi, ale marně.

Nezávislí pozorovatelé citovaní agenturou Reuters uvádějí, že socialisté jsou nespokojeni s tím, že Grindeanu neuspěl s úkolem zmírnit protikorupční zákon, který by ochránil stranické funkcionáře před skládáním účtů za prohřešky z minulosti, kdy byli u moci.

Vláda koncem ledna chtěla dekretem zrušit trestnost některých korupčních činů. Odstartovala tím ale nebývalou vlnu největších demonstrací od pádu komunismu. Kabinet proto začátkem února nařízení stáhl, což má ale ještě schválit parlament, ve kterém mají sociální demokraté jako vítězové prosincových voleb spolehlivou většinu.

Loni stanulo v Rumunsku před soudem téměř 1300 funkcionářů obžalovaných kvůli korupčním případům, jež způsobily škody v celkové výši v přepočtu sedm miliard korun.

Tlak na změny vyvíjí zejména předseda sociálních demokratů Liviu Dragnea, který premiéra Grindeanua doposud podporoval. Dragnea je jedním z politiků, které soud v minulosti pravomocně odsoudil za volební podvody a podplácení. Nyní čelí obvinění ze zpronevěry státních peněz.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner