Ruská letadla dnes bombardovala údajné pozice povstalců na severozápadě Sýrie. Podle Kremlu Rusko úspěšně koordinuje postup s ostatními státy. Mluvčí prezidenta Dmitrij Peskov řekl, že se ruské útoky zaměřují na různé teroristické skupiny. Ruské nálety začaly ve středu, kdy Moskva tvrdila, že se zaměřuje jenom na pozice radikálů z Islámského státu (IS).
Při dnešních 30 náletech ruská letadla útočila na pozice povstalců v blízkosti západosyrského města Džisr aš-Šughúr, které leží v provincii Idlib.
Peskov oznámil, že koordinační mechanismus s ostatními státy dobře funguje. Útoky jsou údajně mířeny na dobře známé teroristické organizace, o nichž se Rusko dohodlo se syrskou armádou. Moskva také zdůraznila, že se Sýrie nepodílí na finančních nákladech spojených s leteckými operacemi.
Libanonská televize k dnešním náletům oznámila, že mířily na pozice armády Džajš al-Fatah, což je koalice skupin bojujících na západě a severu Sýrie a z nichž nejznámější je fronta An-Nusra. Džajš al-Fatah postupuje s úspěchem severozápadem Sýrie od května a kromě jiného obsadila také město Idlib. Syrská armáda se ji snažila bez úspěchu zastavit před dalším postupem k pobřeží, které je baštou vládnoucích alávitů.
Rusko je oporou režimu syrského prezidenta Bašára Asada a jeho vojenská intervence vyvolala obavy z možné střetu jeho letadel s koaličními stroji, které v Sýrii operují proti IS už rok. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil za neopodstatněné obavy, že ruské vojenské operace se zaměří i proti takzvané umírněné opozici, s níž spolupracuje západní koalice. Tvrdil, že ruské údery jsou vedeny výhradně proti IS.
Asad od počátku konfliktu, který začal v roce 2011 neozbrojenými demonstracemi proti Damašku, označuje všechny oponenty za teroristy. Toleruje jenom skupiny, které do ozbrojeného konfliktu nevstoupily.
List The Washington Post dnes napsal, že středeční ruské nálety v provinciích Homs a Hamá byly zaměřeny i na členy syrské opozice, kteří prošli čerstvě americkým výcvikem. Americký ministr obrany Ashton Carter Rusko obvinil z „přilévání oleje do ohně“. Ujistil, že americká letadla budou ve své kampani v Sýrii pokračovat. „To, co dělají, se mine účinkem,“ řekl o operacích Ruska.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner