Ruská letiště kvůli zákazu letů na Ukrajinu, do Egypta a do Turecka přijdou podle odhadů o pět miliard rublů (asi 1,8 miliardy Kč) ročně. Uvedl to dnes výkonný ředitel moskevského letiště Domodědovo Denis Nuždin.

„Odhadli jsme celkové ztráty letišť z omezení leteckého spojení s Ukrajinou, Egyptem a Tureckem. Podle našich hodnocení ta částka dosahuje asi pěti miliard rublů ročně,“ citovala Nuždina agentura Interfax.

Jako kompenzaci za tyto ztráty šéf letiště Domodědovo úřadům navrhl, aby znovu posoudily otázku zrušení daňové úlevy z prodeje letištních služeb aerolinkám.

Ruským leteckým společnostem zakázal Kyjev létat na Ukrajinu od 25. října, údajně v obavě z provokací. Moskva odpověděla recipročně. Zákaz letů do Egypta pak následoval po zkáze ruského civilního letounu, který se na konci října zřítil i s 224 lidmi na palubě na Sinajském poloostrově; zřejmě šlo o teroristický útok. O Turecko Rusové přišli v reakci na sestřelení ruského bombardéru tureckými stíhačkami, což se stalo na konci listopadu nad turecko-syrskou hranicí.

Ztráty letišť ale představují pouze malou část celkových ztrát, které má Rusko z omezování spolupráce se zmíněnými státy. Média tyto celkové ztráty odhadují v řádu desítek miliard dolarů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner