Ukrajinská tajná služba SBU zakázala vstup do země ruské zpěvačce Juliji Samojlovové, která měla Rusko reprezentovat v květnové soutěži Eurovize v Kyjevě. Neobvyklý krok oznámila televize 112 s odvoláním na mluvčí SBU. Zákaz má platit po tři roky. Evropská vysílací unie (EVU), která soutěž organizuje, v reakci uvedla, že je rozhodnutím ukrajinských úřadů zklamaná, ale respektuje ho.

„Nežádoucí osobou“ se Samojlovové stala tím, že porušila ukrajinské zákony návštěvou anektovaného poloostrova Krym. „Zákon musí platit pro všechny. Nejenže navštívila Krym, ale zanechala o tom stopy i na sociálních sítích, kde se vyjadřovala o Ukrajině a její vládě a politické orientaci na euroatlantickou integraci. Můj názor je jasný: neměla by na Ukrajinu přijet,“ vysvětlil rozhodnutí SBU její šéf Vasyl Hrycak.

Sami organizátoři soutěže již dříve uvedli, že o účasti ruské interpretky by měly rozhodnout ukrajinské úřady. Dnes potvrdili, že jejich rozhodnutí respektují. „Zákony hostitelské země musíme respektovat, ale jsme tímto rozhodnutím hluboce zklamáni, protože jde proti duchu soutěže,“ uvádí se podle agentury AFP v prohlášení EVU.

Mezi Ukrajinci zaznívaly obavy, že Rusové schválně vybrali svou zástupkyni tak, aby Kyjev zdiskreditovali. Sedmadvacetiletá Samojlovová je zdravotně postižená, zpívá z invalidního vozíku.

Kreml dal předem najevo, že pokud Kyjev zakáže ruské zpěvačce účast v soutěži, Moskva nevybere jiného interpreta.

V Rusku i na Ukrajině je evropská písňová soutěž velmi populární a od loňské aféry kolem ukrajinské interpretky Džamaly, která vyhrála s písní 1944 o deportacích Tatarů z Krymu za vlády sovětského diktátora Josifa Stalina, ostře sledovaná i na nejvyšších místech.

Soutěž uspořádá Kyjev v polovině května. Českou republiku bude zastupovat zpěvačka Martina Bárta, členka německé jazzové skupiny 4 To The Bar. Česko se soutěže zúčastnilo pětkrát. Nejdále se loni dostala Gabriela Gunčíková, která se probojovala se skladbou I Stand do velkého finále. V něm skončila předposlední.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner