Agenti ruské tajné služby FSB dnes na anektovaném Krymu zatkli starostu města Feodosija Dmitrije Ščepetkova a jeho zástupce Makara Makarova. Podle listu Vedomosti jsou podezřelí, že jako členové zločineckého gangu vydírali místní podnikatele a požadovali úplatky.

„Zamaskovaní lidé vyvedli Ščepetkova a Makarova z budovy městské rady Feodosije v poutech, posadili je do mikrobusu a odvezli,“ vylíčil očitý svědek agentuře Kryminform. Média prý dávají zatčení i do souvislosti s nedávnou rozmíškou mezi krymskými úřady a ruskou vládou o dotace.

Podle krymské prokurátorky Natalije Poklonské oba činovníci byli zatčeni kvůli podezření z přijetí zvláště velkého úplatku, za což jim hrozí až 15 let vězení. „Trestně stíháni jsou členové skupiny, kteří vymáhali peníze od podnikatele za vytvoření příznivých podmínek pro podnikání,“ uvedla.

Podle vyšetřovatelů se na radnici Feodosije obrátil nejmenovaný podnikatel, který si přál prodloužit pronájem dvouhektarového pozemku. Starosta a jeho zástupce na oplátku žádali 300.000 dolarů (asi 7,5 milionu Kč). Půlku úplatku již obdrželi přes dva prostředníky.

Ščepetkov byl starostou Feodosije od prosince 2014.

Letos v létě krymský gubernátor Sergej Aksjonov varoval podřízené úředníky, že na poloostrově nikdo není „nedotknutelný“, pokud se zaplete do úplatkářství.

Moskva připojila Krym k Rusku loni v březnu, krátce po svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče v Kyjevě. O měsíc později vypuklo v Donbasu na východě Ukrajiny proruské povstání. Anexe Krymu a ruské počínání v Donbasu vedly Západ k přijetí hospodářských sankcí proti Rusku.

Aksjonov si před pár dny postěžoval, že z federálních dotací, které měly zajistit rozvoj anektovaného poloostrova, dosud nedorazily žádné peníze. Navrhl, aby místní úřady dostaly pravomoc federální peníze utrácet i bez konzultace s federálními úřady, avšak ruská vláda zareagovala velice dotčeně a premiér Dmitrij Medveděv zapojil generální prokuraturu do prověrky, proč došlo ke zpoždění dotací.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner