Moskva 5. července (ČTK) – Ruské strategické bombardéry zničily tři muniční sklady a velitelské stanoviště Islámského státu (IS) v syrské provincii Hamá. Oznámilo to dnes podle agentury Reuters ruské ministerstvo obrany s tím, že letadla při útoku použila modernější řízené střely typu Ch-101.

Rakety s plochou dráhou letu odpálily bombardéry ze vzdálenosti zhruba 1000 kilometrů. Zasáhnout mohou přitom i cíl vzdálený až 4500 kilometrů. Střely dlouhé skoro 7,5 metru mohou letět rychlostí 700 až 970 kilometrů za hodinu a nést výbušnou hlavici o hmotnosti zhruba 400 kilogramů. Rakety Ch-102 mohou nést i jadernou hlavici.

Rusko svou intervencí v syrské občanské válce sleduje dva důležité cíle. Tím jedním je, že podává pomocnou ruku režimu syrského prezidenta Bašára Asada, který se díky ruské pomoci fakticky udržuje u moci a daří se mu postupně tlačit k ústupu různé povstalecké síly, včetně islámských radikálů. Tím druhým pak je, že může testovat účinnost svých zbraní v reálném boji.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner