Kino v centru Moskvy dnes navzdory oficiálnímu zákazu promítlo divákům britsko-francouzskou filmovou komedii The Death of Stalin (Stalinova smrt). Podle ruských médií nebyl sál úplně zaplněn, ale lístky na příští dny jsou vyprodány. Ministerstvo kultury, které distribuční zákaz vydalo, pohrozilo sankcemi.

Drsná tragikomedie režiséra Armanda Iannucciho líčí boji o moc po smrti komunistického diktátora Josifa Stalina v roce 1953. Snímek v Rusku už při předváděcím promítání vyvolal tvrdou kritiku. Podle některých historiků zesměšňuje ruské dějiny, je extremistický a šíří nenávist a zášť.

Kino Pioněr, které dnes film uvedlo, prý o žádném zákazu oficiálně informováno nebylo. Společnost Volga, původní vlastník distribučních práv, přitom tvrdí, že veškerá kina informovalo dopisem o rozhodnutí ministerstva kultury distribuci „dočasně“ zakázat.

Ministerstvo po zákazu distribuce oznámilo, že hodlá provést „právní expertízu,“ na jejímž základě vydá konečné stanovisko. V Česku by se nový snímek měl promítat od dubna.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner