Moskva 30. ledna (ČTK) – Ruské ministerstvo obrany přijalo do výzbroje čtyři typy útočných pušek jako nástupce legendárního kalašnikova AK-47, AK-74 a jejich verzí, kterých se podle odhadů vyrobilo na 100 milionů kusů. Ruští vojáci budou používat nové modely kalašnikovů AK-12 a AK-15, jakož i pušky AEK-971 a AEK-973 z podniku pojmenovaném po sovětském konstruktérovi zbraní Vasiliji Děgťarjovovi.

„Výrobky z Děgťarjovova závodu mají nejlepší výsledky při střelbě z nestabilní pozice, a proto jsou doporučeny různým speciálním jednotkám. Produkce koncernu Kalašnikov odpovídá kritériím jednoduchosti i spolehlivosti a více se hodí pro vševojskové oddíly,“ objasnil výběr armádní list Krasnaja zvezda. Přijetí nových zbraní do výzbroje potvrdila agentuře RIA Novosti mluvčí koncernu Kalašnikov Sofia Ivanovová.

Nové útočné pušky jsou součástí programu ruského „vojáka budoucnosti“, zvaného Ratnik, který zahrnuje také ochranné, spojovací a průzkumné prostředky; toto vybavení mají do roku 2020 dostat všichni vojáci pozemních sil.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner