Podle syrské exilové organizace SOHR si ruské letecké údery v Sýrii si za tři měsíce svého trvání vyžádaly život celkem 2371 lidí, zhruba třetina obětí náletů jsou údajně civilisté.

Mezi 792 civilními oběťmi je podle SOHR 180 dětí a 116 žen. Nálety zabily také zhruba 650 bojovníků radikální organizace Islámský stát (IS) a více než 920 povstalců proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada z řad prodemokratické opozice i islamistické fronty An-Nusra.

SOHR informace získává od sítě svých pozorovatelů, kteří působí po celé Sýrii. Ve své zprávě o obětech ruských náletů ale neuvádí, jakým způsobem její spolupracovníci ověřují, zda se u mrtvých jedná o oběti náletů Ruska, či koalice vedené Spojenými státy.

Rusko zahájilo letecké údery v Sýrii 30. září. Hlavním cílem Moskvy je údajně boj proti radikálům z IS, většina jejích náletů ale míří na západní a jižní syrské provincie, v nichž působí opozice bojující proti režimu prezidenta Asada.

Zabití stovek syrských civilistů dnes Rusku vyčetly také Spojené státy. „Ruské letecké údery v Sýrii zabily stovky civilistů, včetně humanitárních pracovníků, a zasáhly i zdravotnická střediska, školy a tržiště,“ uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Mark Toner.

Už před týdnem Moskvu z možných válečných zločinů v Sýrii obvinila i mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International. Ministerstvo obrany obvinění označilo za „falešné“ a nepodložené důkazy a vyčetlo západním médiím, že zprávu prezentují jako prokázanou skutečnost.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner