Petrohrad 30. července (ČTK) – Ruské vojenské námořnictvo dnes v Petrohradu předvedlo desítky lodí, letadel a vrtulníků nejen Baltské, ale i Severní a Černomořské flotily a Kaspického loďstva. „Flotila a oddanost vlasti jsou nerozlučně spjaty,“ prohlásil při přehlídce prezident Vladimir Putin. Podívanou sledovaly na nábřežích davy lidí. Defilé, které se stalo ústředním bodem oslav Dne vojenského námořnictva, bylo prvním svého druhu v moderních dějinách Ruska, poznamenala agentura Interfax.

„Nic takového jsme ještě neviděli,“ uvedl reportér zpravodajské televize Rossija 24 a zdůraznil, že přehlídky na řece Něvě se zúčastnila i korveta, která zasáhla do bojů v Sýrii. V blízkém Kronštadtu, kde se odehrála námořní část přehlídky v podání větších plavidel, zakotvily i jaderné ponorky.

Putin, který sám pochází z města na Něvě, tento týden podepsal výnos o tom, že i v dalších letech se ústřední přehlídka vojenského námořnictva bude konat v Petrohradu poslední červencovou neděli.

Námořní přehlídky se dnes odehrály také v Sevastopolu na anektovaném Krymu a ve Vladivostoku, který je základnou ruské Tichomořské flotily.

Ruské vojenské námořnictvo předvedlo své nové schopnosti i v praxi, když střely s plochou drahou letu, odpálené z plavidel ve Středozemním a Kaspickém moři, zasahovaly cíle v Sýrii, podobně jako americké střely Tomahawk. Spíše rozpačitý dojem ale podle expertů zanechalo loňské nasazení jediné ruské letadlové lodi Admirál Kuzněcov, která budila posměch oblaky černého kouře z komínu, jakož i kritiku kvůli ztrátě dvou letadel při přistání. Námořnictvo následně ohlásilo, že vynaloží desítky miliard rublů na modernizaci plavidla.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner