Navzdory některým komplikacím a incidentům probíhají parlamentní volby v Rusku podle úřadů bez větších problémů. Jasným favoritem je vládní strana Jednotné Rusko prezidenta Vladimira Putina, který už stejně jako řada dalších politiků svůj hlas odevzdal.

Na dotaz novinářů koho volil, opáčil šéf Kremlu otázkou: „Vás to nenapadne?“ Přestože o Putinových preferencích pro stranu vedenou premiérem Dmitrijem Medveděvem pochybuje málokdo, prezident Jednotnému Rusku před volbami výslovnou podporu nevyjádřil. Zjevně to ani nebylo zapotřebí.

Hlasování v oblastech na východě země vzhledem k velkému časovému náskoku oproti evropským regionům už skončilo a podle stanice BBC například na poloostrově Kamčatka byla poměrně nízká volební účast 34 procent.

Na některých místech byly podle pozorovatelů hlášeny pokusy o podvody. Centrální volební komise však zatím registruje pouze manipulace s hlasy v jednom sibiřském regionu, kde pohrozila zrušením hlasování.

Ukrajinská policie zakročila proti demonstrantům, kteří se pokusili zabránit hlasování Rusů žijících v ukrajinské metropoli Kyjevě. Skupina lidí tam blokovala vstup na ruskou ambasádu, kde je volební místnost, avšak policisté jim uvolnili cestu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner