Čína a Rusko dnes vyjádřily nesouhlas s nedělním severokorejským raketovým testem, jenž představuje porušení rezolucí Rady bezpečnosti. Obě země jsou, společně s USA, Británií a Francií, stálými členy Rady bezpečnosti OSN s právem veta, a hrají tak klíčovou roli při hlasování o rezolucích. Ukrajina, která v současnosti RB OSN předsedá, oznámila, že na dnešní večer byla kvůli raketové zkoušce svolána mimořádná schůzka Rady.

Ke svolání Rady bezpečnosti OSN vyzvaly Spojené státy, Jižní Korea a Japonsko. Ukrajinská mise podle agentury AFP následně informovala, že schůzka by měla začít dnes v 17:00 místního času (23:00 SEČ).

Čína je nejbližším diplomatickým spojencem KLDR a hlavním dodavatelem hospodářské pomoci této chudé zemi. V poslední době ale sílí rozhořčení Pekingu nad zbrojními testy Severní Koreje. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang dnes v reakci na nedělní raketovou zkoušku uvedl, že Peking s raketovými testy KLDR nesouhlasí a že jsou v rozporu s rezolucemi OSN.

Ruské ministerstvo zahraničí vyjádřilo znepokojení a vyzvalo všechny zainteresované strany, aby se zdržely kroků, které by mohly vystupňovat napětí na Korejském poloostrově. Rusko má se Severní Koreou společné hranice a bylo jejím spojencem v sovětské éře. Obvykle kritizuje severokorejské zbrojní aktivity a současně vyzývá všechny strany ke zdrženlivosti s tím, že příliš důrazný postup vůči Pchjongjangu by byl kontraproduktivní.

Severní Korea v neděli oznámila, že provedla „úspěšný test nového typu rakety země-země středního až dlouhého doletu, která je schopna nést jadernou hlavici“. Podle Pchjongjangu na zkoušku dohlížel sám diktátor Kim Čong-un.

KLDR uvedla, že raketu odpálila do velké výšky s ohledem na bezpečnost sousedních zemí. Jihokorejská armáda sdělila, že střela dosáhla výšky asi 550 kilometrů a dopadla zhruba po 500 kilometrech letu do Japonského moře.

Jihokorejské ministerstvo obrany je přesvědčeno, že nejnovější raketový test KLDR byl provokací, jejímž cílem bylo vyzkoušet reakci nového amerického prezidenta Donalda Trumpa (pravicová Republikánská strana).

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner