Moskva 3. července (ČTK) – Moskva očekává, že Parlamentní shromáždění Rady Evropy (PSRE) přijme „adekvátní řešení“ v otázkách obnovení pravomocí ruských diplomatů. Podle agentury TASS to dnes řekla předsedkyně Rady federace (horní komory ruského parlamentu) Valentina Matvijenková. Kreml v pátek pozastavil platbu příspěvku rozpočtu Rady Evropy na rok 2017 kvůli sankcím, které PSRE zavedlo proti ruským diplomatům v souvislosti s ruskou anexí ukrajinského poloostrova Krymu. Pravomoci PSRE by se podle Ruska měly omezit.

Parlamentní shromáždění zbavilo ruské diplomaty práva hlasovat na zasedáních a podílet se na činnosti některých orgánů Rady Evropy. V reakci na tato omezení se Moskva odmítla činnosti Rady účastnit do doby, než se sankce proti její zástupcům zruší. Kreml v pátek oznámil, že příspěvky do rozpočtu Rady Evropy nezaplatí, dokud práva ruské delegace nebudou plně obnovena.

Podle Matvijenkové je také nutné změnit předpisy PSRE a zamezit parlamentnímu shromáždění, aby mohlo v budoucnu omezovat pravomoci národních delegací. Odmítnutí platit příspěvky do rozpočtu Rady Evropy označila za „naprosto správné“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner