Mezinárodní organizace Transparency International varovala ruskou vládu před chystaným uzavřením veřejného přístupu k informacím o vlastnících nemovitostí. Návrh zákona, který podle ruských médií iniciovala tajná služba FSB, má projednávat ruský parlament a šance na schválení je údajně značná. Autoři návrhu argumentují ochranou osobních dat.

Údaje o vlastnících nemovitostí mají být podle návrhu tajné, aby je prý nemohly zneužívat kriminální živly. Přístup k datům v katastru mají mít jen policie a soud. Podle Transparency International by zákon omezil možnost veřejné kontroly státních úředníků, mezi nimiž podle ruského tisku nejsou korupční praktiky žádnou výjimkou.

Návrh FSB přichází v době, kdy se v ruském opozičním tisku objevují zprávy o přepychových vilách ministerských činitelů žijících v luxusu, zatímco zbytek národa se potýká s následky vážné finanční krize. V těchto souvislostech se v médiích přetřásá zejména majetek prezidentského mluvčího Dmitrije Peskova, bývalého šéfa státních železnic Vladimira Jakunina nebo tajemníka vlivné Bezpečnostní rady Nikolaje Patruševa.

Vůdce ruské opozice Alexej Navalnyj navrhovaný zákon považuje za přímý útok na činnost své Nadace pro boj s korupcí. „Zkorumpovaní úředníci nám nemohou zabránit, abychom fotografovali jejich paláce, ale mohou nám znemožnit, abychom dohledali přímou souvislost mezi ministerskými vlastníky a danou nemovitostí,“ řekl Navalnyj agentuře Reuters. „Veškeré ruské mocenské struktury se společně snaží utajit pravdivé informace o svých domech a jachtách,“ dodal opoziční předák.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner