Moskva 17. srpna (ČTK) – V Rusku bude vyhlášena nová velká amnestie, kterou Kreml chystá k listopadovému stému výročí bolševické revoluce. Oznámil to ruský zpravodajský server Znak a zprávu potvrdil šéf prezidentské rady pro lidská práva Michail Fedotov. Amnestie bude prý vyhlášena koncem roku, několik měsíců před prezidentskými volbami, které jsou připraveny na březen příštího roku.

V Rusku byly v minulých letech vyhlášeny dvě amnestie, při nichž se dostaly na svobodu tisíce odsouzených včetně některých odpůrců režimu. V roce 2013 Kreml amnestoval osoby s menším proviněním při příležitosti 20. výročí přijetí novodobé ruské ústavy, v roce 2015 následovala amnestie k 70. výročí vítězství SSSR nad nacistickým Německem. Tehdy se dostaly na svobodu i dvě vězněné členky skandální punkové skupiny Pussy Riot.

O připravované amnestii ruský tisk spekuloval už dříve. V květnu se objevily informace, že amnestie by se týkala nejen kriminálních deliktů, ale i administrativních trestů včetně postihů za pořádání nepovolených demonstrací. Trestům vězení bývají v Rusku často vystaveni opoziční aktivisté za pořádání úřady nepovolených protestů nebo za účast v nich.

O amnestii může podle ruské ústavy rozhodnout jedině hlava státu. Návrh příslušného dekretu už prý leží v kanceláři Vladimira Putina.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner