Rusko bude analyzovat signály obsažené v dnešním projevu prezidenta USA Donalda Trumpa v americkém Kongresu. Ruským poslancům to dnes v Moskvě řekl náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Zdůraznil, že Moskva je k diskusi připravena.

Trump dnes večer místního času (ve středu v 3:00 SEČ) promluví na tradiční společné schůzi obou komor Kongresu, která zahajuje jarní zasedání Senátu a Sněmovny reprezentantů, první parlamentní schůzi po prezidentských volbách. Podle analýz amerických médií se prezident bude věnovat spíš vnitropolitickým tématům, nevyhne se ale ani klíčovým mezinárodním problémům včetně zbrojení a vztahů s Ruskem.

Podle Rjabkova chce Moskva s USA jednat o strategických problémech včetně citlivých otázek protiraketové obrany, strategických útočních zbraní a raket s plochou dráhou letu. Nový americký prezident se netají úmyslem investovat mimořádné částky do zbrojního rozpočtu, aby modernizoval strategický jaderný arzenál. S Ruskem chce Trump jednat o porušování odzbrojovacích dohod, jehož se podle něj Moskva dopouští. Chce zasáhnout i do smluv, které považuje za nevýhodné pro USA.

Vztahy mezi USA a Ruskem jsou podle Rjabkova po éře Baracka Obamy na bodu mrazu, mimo jiné v důsledku protiamerických sankcí vyhlášených po ruské okupaci ukrajinského Krymu. Rusko prý o zrušení sankcí s Washingtonem nejednalo a nejedná, „vést politický dialog by ale bylo výhodnější bez nich,“ připustil Rjabkov. Sankce ale prý Rusku neškodí víc, než americkému vývozu.

Bariéry zavedené Obamou brání i společnému boji s teroristy v Sýrii, řekl Rjabkov. „Nová americká vláda, zdá se, situaci chápe. Hlavní problém očividně nespočívá v prezidentu Bašáru Asadovi, ale v mezinárodním terorismu, který se tam uhnízdil,“ řekl ruský diplomat. Spolupráci s USA ale podle něj brzdí přerušení veškerých armádních styků mezi oběma zeměmi, k němuž s uchýlila Obamova vláda.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner