Petrohrad 1. června (ČTK) – Rusko je připraveno prodat Turecku moderní rakety protivzdušné obrany S-400. Uvedl to dnes ruský prezident Vladimir Putin. Výroba S-400 v Turecku podle něj závisí na připravenosti tureckého průmyslu. O prodeji ruských zbraní hovořil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan s Putinem minulý měsíc v Soči.

„Posuzovali jsme možnost prodeje systémů S-400, jsme k tomu ochotni,“ řekl Putin. „Jsme připraveni dodat tyto nejnovější a nejúčinnější zbraně. Prezident Erdogan o tom ví, vědí o tom i naši a turečtí vojáci,“ řekl podle agentury TASS.

„Pokud jde o kooperaci, tak to je samostatná otázka, spjatá s připraveností tureckého průmyslu. Takovou techniku dosud nikde v zahraničí nevyrábíme (…) V principu ale není nic nemožné,“ dodal ruský prezident.

Připomněl, že Rusko společně s Indií vyrábí protilodní střely BrahMos, což si ale vyžádalo desetileté přípravy ohledně technologií a techniků.

V březnu se v moskevských médiích objevily zprávy, že Rusko zahájilo dodávku protivzdušných systémů S-400 do Číny. O nákupu prý uvažuje také Indie.

V Rusku pluky vyzbrojené systémy S-400 například chrání Moskvu před raketovým útokem, protirakety jsou rozmístěny i na anektovaném ukrajinském Krymu či na ruské letecké základně Latákíja v Sýrii. Rusové začali vyvíjet i nástupce, systém S-500.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner