Rusko odložilo chystaný let lodi Sojuz MS-02, která měla příští pátek k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dopravit novou tříčlennou posádku. Podle agentury AFP o tom informovala ruská vesmírná agentura Roskosmos. Příčinou odkladu jsou nespecifikované technické problémy.

K nouzovému kroku přiměl Rusko test lodi na kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu, při němž vyšly najevo problémy. Start původně plánovaný na 23. září byl proto odložen na neurčito. Přesný termín bude oznámen později, uvedl Roskosmos.

Sojuz má k ISS dopravit ruské kosmonauty Sergeje Ryžikova a Andreje Borisenka a amerického astronauta Shanea Kimbrougha, kteří mají nahradit tři ze šesti členů stávající posádky. Na ISS by měli strávit pět měsíců.

Rusko už letos odložilo i předchozí start lodi Sojuz MS mířící s posádkou ke stanici. V červnu způsobily dvoutýdenní odklad problémy se systémem řízení, které ohrožovaly bezpečné spojení s ISS.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner