Rusko by mělo okamžitě ukončit letecké údery v Sýrii, měla by to být jedna z podmínek zahájení vyjednávání mezi syrskou opozicí a zástupci vlády v Damašku. V rozhovoru s ruskou agenturou Interfax to dnes uvedl jeden z členů opoziční vyjednávací komise (HNC) Munzir Máchús. Mírová jednání začala 29. ledna v Ženevě. Zmocněnec pro Sýrii Staffan de Mistura je minulou středu dočasně přerušil kvůli tomu, že se při nich zatím nepodařilo dosáhnout žádného pokroku. Pokračovat by měly 25. února.

„Komplikuje to situaci,“ uvedl Máchús na adresu ruských leteckých operací v Sýrii. „Jestliže bude i nadále docházet k bombardování, je těžké si představit, jak budou vyjednávání pokračovat,“ dodal. Syrské letectvo začalo bombardovat cíle v Sýrii loni na konci září. Tvrdí, že se zaměřuje pouze na pozice islamistů, podle opozice a západních zemí ale cílí i na umírněné povstalce podporované Západem.

Přerušení rozhovorů podle de Mistury neznamená jejich selhání. Nyní by se podle něj měli sejít zástupci zemí ze Západu, ale i z Blízkého východu, které jednání o Sýrii podporují, a prodiskutovat sporná témata. Syrská vládní delegace obvinila syrskou opozici, že se pod tlakem Saúdské Arábie, Kataru a Turecka chtěla z jednání stáhnout. OSN prý proto raději volila přerušení rozhovorů, aby se tomuto kroku vyhnula. Podle opozice může za selhání rozhovorů naopak syrský režim.

Organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) ve své nové zprávě uvedla, že syrské vládní jednotky i ruská armáda podnikly za poslední týdny v Sýrii denně útoky s použitím takzvaných tříštivých bomb. Ty jsou ve většině zemí zakázány. Od 26. ledna se údajně objevilo nejméně 14 útoků s použitím těchto bomb v pěti syrských provinciích. Útoky podle HRW usmrtily nejméně 37 civilistů, včetně šesti žen a devíti dětí.

Ve čtvrtek se v Mnichově sejde mezinárodní skupina pro Sýrii složená ze 17 zemí, která bude jednat o dalším postupu. Jak uvedla HRW, zástupci zemí by měli „učinit svou prioritou ochranu civilistů a ukončení útoků, včetně těch s použitím tříštivé munice“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner