Ruské letectvo využije íránskou vojenskou infrastrukturu v případě, že to bude nutné pro boj proti teroristům v Sýrii. Sdělil to dnes ruský velvyslanec v Teheránu Levan Džagarjan. Prohlásil také, že zprávy, podle nichž Rusko chce Íránu dodat moderní systém protivzdušné obrany S-400, nejsou pravdivé. Velvyslanec řekl, že Rusko loni ukončilo dodávku protiletadlového systému S-300 a Írán za ni zaplatil.

Rusko a Írán jsou spojenci režimu syrského prezidenta Bašára Asada. „Jestliže vedení obou zemí (Íránu a Ruska) dospěje k závěru, že je nutné využít íránskou infrastrukturu pro boj proti terorismu v Sýrii nebo kdekoli jinde, pak to uděláme,“ řekl agentuře TASS Džagarjan.

Rusko už loni v srpnu využilo íránskou leteckou základnu Šahíd Nodžeh k leteckým útokům v Sýrii. Íránský ministr obrany Hosejn Dehkán v prosinci řekl, že Teherán je připraven vyhovět ruskému požadavku použít tuto základnu znovu.

Džagarjan dnes komentoval zprávy, které se opakovaně objevují ve sdělovacích prostředcích o ruských dodávkách systému S-400 Íránu. „To nemá s realitou nic společného. Loni Rusko ukončilo dodávku protiletadlového systému S-300 do Íránu,“ sdělil velvyslanec s tím, že ministerstva obrany obou zemí nyní vyjednávají o dalších možných projektech. Patří k nim i zájem Íránu o stíhací letouny Suchoj Su-27. Moderní systémy protivzdušné obrany S-400 nyní chrání ruské základny v Sýrii.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner