Rusko vyloučilo zastavení náletů v Sýrii, dokud nebudou poraženy teroristické skupiny, které tam bojují. Zamítá tím nepřímo požadavky syrské opozice, která na jednáních v Ženevě žádá zastavení bojů. Zprostředkovatel rozhovorů Staffan de Mistura švýcarskému rozhlasu přiznal, že rozhovory jsou ohroženy zejména kvůli situaci v Sýrii, kde se stále bojuje.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že „ruské nálety nebudou zastaveny, dokud nebude skutečně poražen Islámský stát a fronta An-Nusra“, tedy větev teroristické sítě Al-Káida.

Lavrovův americký protějšek John Kerry v úterý řekl, že útoky na opoziční síly by měly být zastaveny v době, kdy jsou ženevské rozhovory na počátku.

„Nevidím důvod, proč byl měly být nálety zastaveny,“ řekl dnes Lavrov. Syrská armáda hlásí nové úspěchy a díky podpoře Ruska začala obkličovat opozici, která drží část severosyrského města Halabu.

Lavrov také prohlásil, že bude obtížné dohodnout se na příměří, dokud nebude zajištěna syrská hranice s Tureckem, přes kterou se pašuje zboží a procházejí posily radikálů. O příměří se má podle něj jednat na setkání mezinárodní skupiny pro Sýrii, které se bude konat 11. února v Mnichově. Zmocněnec OSN pro Sýrii de Mistura zahájil ženevská jednání v pátek. Setkává se odděleně s delegací vlády a opozice, ale rozhovory stále váznou. „Stále je možné, že to bude neúspěch, zejména proto, že Sýrie má za sebou pět let strašné války. Ale selžou-li jednání tentokrát, padne tím veškerá naděje. Míra důvěry mezi oběma stranami je blízká nule,“ přiznal de Mistura.

Opozice zrušila setkání plánované na úterý. Vládní delegace tvrdí, že rozhovory jsou stále v přípravné fázi, jelikož protistrana nedodala seznam svých delegátů.

Do Ženevy dnes dorazil koordinátor opoziční vyjednávací komise (HNC) Rijád Hidžáb. Mluvčí HNC řekl, že opozice řeší, zda se rozhovorů účastní, když v Sýrii trvají boje. Podle diplomatů by Hidžáb, který byl v roce 2012 předsedou syrské vlády, ale uprchl ze Sýrie do Jordánska, mohl delegaci v Ženevě pomoci dospět k rozhodnutí o účasti v rozhovorech.

Podle zpráv z bojiště ruská letadla od pondělí provedla v Sýrii 320 náletů, při nichž v úterý padlo 18 civilistů. „V Sýrii se odehrál další masakr a nikdo nic nedělá a neříká, světové společenství je naprosto slepé,“ prohlásil mluvčí HNC Sálim Muslát.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner