Moskva dnes popřela jako „absolutně nepodložené“ tvrzení prezidenta USA Donalda Trumpa o tom, že Rusko nijak nepřispívá k řešení krize na Korejském poloostrově. Náměstek ministra zahraničí Igor Morgulov agentuře TASS řekl, že jeho země v plném objemu plní své závazky vycházející z příslušných rezolucí Rady bezpečnosti OSN.

Trump prohlásil, že Moskva pomáhá KLDR obcházet mezinárodní sankce, takže Pchjongjang se každý den o něco přiblíží ke schopnosti zasáhnout Spojené státy mezikontinentální střelou. „Rusko nám se Severní Koreou vůbec nepomáhá,“ řekl Trump. „S čím nám pomůže Čína, to Rusko podryje,“ dodal s tím, že pozice v této věci uvolněné Čínou přebírá Rusko.

Sankční výbory OSN nemají vůči Moskvě ohledně plnění sankcí proti KLDR žádné výhrady, prohlásil Morgulov. Jeho názor dnes podpořil i šéf zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu Leonid Sluckij. Připomněl, že Rusko hlasovalo pro všechny příslušné rezoluce Rady bezpečnosti, „protože svévolně vyhlášený jaderný status Severní Koreje nepřijme“.

Trump ve čtvrtek upozornil, že KLDR se svým balistickým a jaderným programem výrazně pokročila v možnosti zasáhnout americké území. „Ještě tam nejsou, ale jsou blízko. Pokrok dělají každý den,“ řekl prezident.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner