Moskva 18. července (ČTK) – Ruské ministerstvo obrany poprvé zveřejnilo vojenské dokumenty o nacisty okupovaném Polsku, které sovětská Rudá armáda osvobodila v letech 1944 až 1945. Mezi nimi jsou například vojenská hlášení, pasy, formuláře nebo telegramy, informovala dnes ruská agentura RBK.

Příslušníci Rudé armády ve zveřejněných vojenských hlášeních zaznamenali atmosféru válkou zdevastovaného Polska. Vojáci v nich popisují, jak nacisté masově vyvražďovali a mučili polské obyvatelstvo a ničili obytné domy a historické objekty.

„Ve vesnici … Němci spálili dům pana V., sebrali mu dobytek, zabili ženu a jeho dvě děti upálili. V této vesnici dále za živa upálili dalších 60 polských rodin,“ píše se v jednom z hlášení.

Další z dokumentů popisuje atmosféru v polské metropoli Varšavě, kterou Němci téměř zničili. V příkopech a kanalizaci se „válela těla mrtvých“, píše se v materiálu.

Podle zveřejněných dokumentů Poláci příslušníky sovětského armády vítali s „velkou radostí“ a vděčností. Dávali jim květiny a nosili jim pivo, mléko a vodu.

Polští poslanci minulý měsíc schválili novelu zákona o zákazu propagace komunismu, který počítá i s odstraněním památníků „glorifikujících totalitní zřízení“. Zákon se netýká pomníků padlých rudoarmějců na hřbitovech a jiných pietních místech, odstranění však hrozí památníkům polsko-sovětského „bratrství ve zbrani“.

Moskva, která se obává o osud asi 500 pomníků na počest Rudé armády, vůči rozhodnutí polských poslanců vyjádřila silnou nevoli. Zákon označila za „hanebný výsměch“ památce padlých vojáků, kteří Polsko osvobozovali.

Vztahy mezi oběma státy jsou silně historicky zatížené. Podle polských historiků osvobození země Rudou armádou jí nepřineslo svobodu, ale komunismus.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner