Moskva dnes oficiálně označila trojici českých diplomatů v Rusku za nežádoucí osoby a dala jim lhůtu do 5. dubna pro opuštění země. České ministerstvo zahraničí v tiskovém prohlášení oznámilo, že tento krok, který je reakcí na vypovězení trojice ruských diplomatů z Prahy, předpokládalo a že ho bere na vědomí.

„Na ministerstvo zahraničí Ruské federace v Moskvě byl dnes odpoledne povolán český chargé d’affaires, kterému byla předána nóta, v níž jsou ruskou stranou tři čeští diplomatičtí zástupci označeni za tzv. nežádoucí osoby, a musí tak i se svými rodinnými příslušníky opustit území Ruské federace nejpozději do 5. dubna 2018,“ sdělila mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Vedením diplomatické mise v Moskvě po odjezdu velvyslance Vladimíra Remka, který své působení v ruské metropoli ukončil letos k 31. lednu, byl jako chargé d’affaires pověřen Petr Kroužek.

Vykázání českých diplomatů je součástí série obdobných kroků, které Rusko činí jako odvetu za vypovězení svých více než 150 diplomatů ze zhruba tří desítek zemí. Koordinované vypovězení Rusů bylo tento týden projevem solidarity s Británií, kde byl počátkem měsíce otráven někdejší ruský tajný agent spolupracující s britskou tajnou službou a jeho dcera. Londýn z útoku obviňuje Moskvu, která to popírá.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner