Moskva/Washington 31. července (ČTK) – Rusko oznámilo odvetu za protiruské kroky Spojených států. Američané mají do konce prázdnin výrazně omezit stav personálu na svém velvyslanectví a třech generálních konzulátech v Rusku. Přinášíme odpovědi na hlavní otázky:

Jaká jsou přesně ruská odvetná opatření?

Prezident Vladimir Putin v nedělním televizním rozhovoru prohlásil, že personální stav zastupitelských úřadů USA v Rusku se musí snížit o 755 diplomatů a technických pracovníků. Ruské ministerstvo zahraničí o tom v pátek informovalo americkou stranu.

Ve zprávě agentury TASS o ministerské nótě se uvádí:

„Ruské ministerstvo zahraničí doporučilo Washingtonu uvést do 1. září počet diplomatických a technických pracovníků, pracujících na americkém velvyslanectví v Moskvě a generálních konzulátech v Petrohradě, Jekatěrinburgu a Vladivostoku, do přesného souladu s počtem ruských diplomatů a pracovníků technického personálu, kteří se nacházejí v USA. Znamená to, že celkové množství personálu, zaměstnaného v amerických diplomatických a konzulárních zařízeních v Rusku, se snižuje na 455 osob.“

Rusko rovněž s platností od 1. srpna pozastavuje přístup do skladových prostor v ulici Dorožnaja na jihu Moskvy a do rekreačních objektů v areálu Serebrjanyj bor na východním okraji Moskvy, které využívá americké velvyslanectví.

Co vyvolalo ruskou odvetu a proč Moskva ohlásila svá opatření právě nyní?

Koncem prosince loňského roku nařídil tehdejší prezident Barack Obama vyhoštění 35 ruských diplomatů z USA během 72 hodin. Krok zdůvodnil ruským vměšováním do amerických prezidentských voleb a ruskou intervencí na Ukrajině. Bílý dům rovněž zakázal pracovníkům velvyslanectví přístup do rekreačního areálu Elmcroft v letovisku Oyster Bay na severu Long Islandu a do dalšího rekreačního zařízení v Centerville v Marylandu.

Podle Moskvy jsou ruská opatření reakcí na rozhodnutí Kongresu o zavedení nových protiruských sankcí. Po schválení ve Sněmovně reprezentantů minulý týden sankce odhlasoval drtivou většinou hlasů i Senát. Opatření vstoupí v platnost po podpisu prezidenta USA.

List The New York Times dnes upozornil, že vyhlášení ruské odvety ještě před Trumpovým podpisem je signálem do Washingtonu o tom, že za viníka roztržky Kreml považuje Kongres, nikoli samotného prezidenta.

Kolik pracuje osob na amerických diplomatických misích v Rusku?

Z ruských oficiálních informací vyplývá, že na ambasádě a konzulátech USA v Rusku působí 1210 osob. Americké údaje z roku 2013 uvádějí počet 1279, z toho 934 místních sil. Pracovníků amerických institucí bylo v témže roce 301, status zbylých 44 osob nebyl uveden.

V pátek sdělil anonymní zdroj z amerického velvyslanectví agentuře Reuters, že diplomatická zařízení USA v Rusku zaměstnávají asi 1100 osob, amerických i ruských občanů.

Pokud jde o diplomaty, ministerstvo zahraničí USA odmítá přesný počet uvést, údaj odmítlo novinářům sdělit i ruské ministerstvo zahraničí. Podle agentury AP je zřejmě diplomatů kolem 400, diplomatické pasy mají ale i někteří rodinní příslušníci.

Kolik amerických diplomatů musí Rusko opustit?

Počet není znám, neuvedlo ho zřejmě v diplomatické nótě ani Rusko. Stav zaměstnanců diplomatických misí USA se má podle Putina snížit o 755, jaký má být podíl Rusů a jaký Američanů, Moskva ale podle dostupných informací nespecifikovala. Podle listu The New York Times bude většinu postižených tvořit ruský technický personál. Jde hlavně o překladatele, úředníky vízových sekcí, kuchaře a řidiče. Technicky vzato by žádný americký diplomat Rusko opustit nemusel, pokud by se ovšem americká zastupitelská pracoviště dokázala obejít bez ruského personálu.

Ruské diplomatické mise v USA se zaměstnávání Američanů většinou snaží vyhnout.

Existuje dohoda stanovící strop diplomatického personálu Ruska a USA?

Taková dohoda platila po diplomatické roztržce v roce 1986, kdy nesměl počet diplomatů na zastupitelstvích v Rusku a USA překročit 251 osob. Po rozpadu SSSR byl v roce 1992 systém striktních kvót zrušen.

Jaký bude dopad snížení personálního stavu amerického velvyslanectví a konzulárních úřadů?

Podle bývalého velvyslance USA v Rusku Michaela McFaula se výrazně zkomplikuje vydávání amerických víz. „Jsou-li počty omezení personálu skutečné, Rusové budou na vstupní víza do USA čekat týdny, ne-li měsíce,“ napsal McFaul na twitteru. The New York Times soudí, že fungování amerického zastupitelského úřadu bude vystaveno velkým organizačním potížím, základní funkce ale postiženy nebudou.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner