Ruský prezident Vladimir Putin v pátek zopakoval, že Moskva bude nucena odpovědět na vybudování amerického protiraketového štítu v Evropě tím, že zesílí údernou kapacitu svých raket.

„Zdokonalíme naše schopnosti raketového útoku, aby se zachovala rovnováha. Jen kvůli tomu,“ řekl Putin na okraj ekonomického fóra v Petrohradě.

Během návštěvy Řecka koncem května Putin prohlásil, že Rumunsko a Polsko, kde jsou nebo budou systémy chránící evropské členy NATO před balistickými raketami umístěny, se mohou ocitnout v hledáčku ruských raket.

Plány na vybudování protiraketového štítu schválil v roce 2007 americký prezident George Bush. Původně mělo jít o základnu s raketami v Polsku a s radarem v Česku. O dva roky později ale jeho nástupce v Bílém domě Barack Obama plány změnil, přičemž dal přednost strategii protiraketové obrany vedené z moře s tím, že pozemní základny budou součástí další fáze plánů.

Ke štítu patří kromě systému vybudovanému v Rumunsku za zřejmě až 800 milionů dolarů (18,9 miliard Kč) a chystaného systému v Polsku ještě radarová základna v Turecku a čtyři americké lodě kotvící na základně v jižním Španělsku. Velení sídlí v západoněmeckém Ramsteinu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner