Zatímco Spojené státy, Evropská unie a další státy zavedly sankce pouze vůči vybraným představitelům ruské moci a u tzv. „výroby dvojího užití“ (v reakci na neobjasněnou vraždu právníka Magnitckého a následně na okupaci Krymu a města Sevastopol a boje na východní Ukrajině), ruská strana zavedla mimo jiné ekonomické sankce poškozující evropské zemědělce i jejich ruské zákazníky. To vedlo k výraznému zdražení některých potravin na ruském trhu a přispívá k poklesu ruské ekonomiky.

Pokles ruské ekonomiky se v loňském roce téměř zastavil, hrubý domácí produkt (HDP) klesl pouze o 0,2 procenta. Vyplývá to z dnešních údajů ruského statistického úřadu. Výsledek je mnohem příznivější, než čekali analytici. Úřad navíc zpřesnil tempo hospodářského propadu v roce 2015 na 2,8 procenta, zatímco dosud uváděl, že ekonomika vykázala pokles o 3,7 procenta.

Analytici podle listopadového průzkumu agentury Reuters v průměru předpokládali, že ruská ekonomika vykáže za loňský rok pokles o půl procenta. Světová banka (SB) předpovídala podobný vývoj, pokles odhadla na 0,5 až 0,6 procenta. Na letošní rok již SB počítá s růstem HDP, a to o jedno až dvě procenta.

Rusko se v posledních letech potýká také s negativními hospodářskými dopady poklesu cen ropy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner