Ruské úřady převážejí ukrajinskou vojenskou pilotku Nadiju Savčenkovou, kterou zadržují ve vazbě od června loňského roku a obviňují ze zabití dvou Rusů, z Moskvy do věznice nacházející se blíže místu jejího očekávaného procesu. Řekla to dnes podle agentury AP ruská ombudsmanka pro lidská práva Ella Pamfilovová.

Útočila, nebo se jen bránila?

Ukrajinka podle Moskvy jako příslušnice dobrovolnického praporu v Donbasu úmyslně navedla palbu ukrajinských minometů na neozbrojené ruské novináře, z nichž dva zahynuli. Následně podle Moskvy přešla hranice jako uprchlice s padělanými doklady. Ukrajinská důstojnice všechna obvinění popírá a tvrdí, že byla do Ruska zavlečena násilím poté, co ji zajali proruští separatisté.

Proces začne ve čtvrtek

Nyní je Savčenková podle ombudsmanky na cestě z ruské metropole do věznice ve městě Novočerkassk. To leží 100 kilometrů od ruského města Doněck u Rostova na Donu nedaleko ukrajinské hranice, kde s ní má ve čtvrtek začít proces. Ženě, která byla mezitím ve vlasti zvolena poslankyní, hrozí 25 let vězení.

Západ žádá propuštění, Kreml tvrdí, že jedná legálně

OSN, Spojené státy a Británie požadovaly na červnovém zasedání Rady bezpečnosti OSN Rusko, aby ukrajinskou důstojnici Savčenkovou propustilo. Moskva se ale brání, že ji drží ve vazbě legálně.
Ukrajina s pomocí OSN a Západu usiluje o její propuštění na základě minské dohody stanovující kromě příměří mezi ukrajinskou vládou a proruskými separatisty na východě země i výměnu všech zajatců na základě principu „všichni za všechny“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner