Ruští diplomaté předali v Moskvě protest polskému velvyslanci kvůli odstranění památníku sovětským vojákům ve městě Mielec na jihovýchodě Polska. Oznámilo to ruské ministerstvo zahraničí. Památník vděčnosti sovětským vojákům, který je zmenšenou kopií monumentálního pomníku v berlínském Treptowě, byl demontován v noci na sobotu.

O odstranění památníku rozhodla mielecká radnice podle polských médií už v září s tím, že pomník bude převezen do místního muzea totality. K jeho demontáži se dnes mielečtí radní odmítli bezprostředně vyjádřit, podíl města ale nepopřeli. Kde se nyní pomník nachází, není známo.

Ruské ministerstvo v komentáři k incidentu uvedlo, že od polských úřadů očekává vysvětlení. „Podobné akce, které v Polsku nabývají masového charakteru, mimořádně cynicky špiní památku sovětských vojáků, kteří padli za osvobození Evropy od fašismu,“ konstatuje se v prohlášení. Ruská diplomacie uvedla, že demontáž pomníku „odporuje všem myslitelnými představám o moderní civilizaci“.

Vztahy mezi Ruskem a Polskem se vyhrotily po loňské anexi ukrajinského Krymu a ruské podpoře separatistického povstání v Donbasu. Polsko s odkazem na ruskou rozpínavost požaduje posílení ozbrojených sil Severoatlantické aliance ve východních státech NATO.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner