Hannover 23. března (zpravodaj ČTK) – Rusko se snaží destabilizovat západní Evropu skrze kybernetické útoky i dezinformace, je přesvědčen šéf německé civilní kontrarozvědky Hans-Georg Maassen. Na veletrhu výpočetní techniky CeBIT v německém Hannoveru také připustil, že se Rusko může pokusit ovlivnit zářijové parlamentní volby v Německu.

Maassen dnes hovořil o nových nebezpečích špionáže, šíření dezinformací a destabilizace, které s sebou nese moderní technika. „Vidíme to při pohledu na Rusko ve vztahu k západní Evropě,“ uvedl. Jde podle něj jednak o útoky, které mají špionážní a sabotážní charakter.

„Na druhé straně to jsou kampaně na ovlivnění veřejného mínění, ať už se odehrávají v reálném světě skrze lidi nebo v kybernetickém prostoru, skrze trolly či vlastní média,“ poznamenal Maassen, který stojí v čele Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV).

Připomněl útoky z minulosti, kterým v Německu čelil například Spolkový sněm nebo Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové. Německé tajné služby jsou přesvědčeny, že za nimi stály ruské skupiny.

Maassen považuje za možné, že se Rusko svými zásahy pokusí ovlivnit i letošní volby do Spolkového sněmu. Záleží podle něj na tom, jestli k tomu bude v Moskvě politická vůle. „Víme, že to umí, ale nevíme, jestli to budou chtít. Nevíme, jestli tam před německými parlamentními volbami bude vůle je takto ovlivňovat,“ konstatoval.

O snaze ovlivnit volby se mluví také v souvislosti s americkou prezidentskou kampaní v loňském roce a hackerskými útoky na tamní Demokratickou stranu. Rusko popírá, že by za nimi stálo.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner