Rusko má na výzvu Spojených států do dneška uzavřít svůj konzulát v San Francisku, stejně jako dvě diplomatické kanceláře v New Yorku a Washingtonu. Konzulát už v pátek uvedl, že vzhledem k rozhodnutí amerických úřadů přerušuje vydávání pasů a víz.

Spojené státy čtvrteční nótou, požadující uzavření konzulátu a dalších dvou diplomatických pracovišť, odpověděly na rozhodnutí Moskvy omezit personál amerických zastupitelských úřadů v Rusku o 755 lidí, což byla odveta za předchozí americké sankce.

Média nyní spekulují, jaká bude ruská odpověď v této „diplomatické válce“, vedené ve stylu „oko za oko“. Například podle internetového listu Gazeta.ru by Moskva mohla požadovat uzavření amerického konzulátu v Jekatěrinburgu či Vladivostoku.

„Budeme tvrdě odpovídat na ty věci, které jsou úplně zbytečné, jen aby nám uškodily, a které jsou diktovány jen přáním pokazit naše vztahy se Spojenými státy,“ prohlásil ministr zahraničí Sergej Lavrov před studenty Státního institutu mezinárodních vztahů v Moskvě (MGIMO). Reakce podle něj bude následovat po vyhodnocení situace. „Budeme přemýšlet, jak odpovědět,“ prohlásil rovněž poradce ruského prezidenta Jurij Ušakov, podle kterého se Američané dopouštějí „nepřátelského převzetí“ nemovitostí ruské diplomacie v USA.

Američtí diplomaté zdůrazňují, že na omezení personálu amerických misí v Rusku doplácejí sami Rusové, protože americká víza se nyní vydávají jedině na velvyslanectví v Moskvě vzhledem k tomu, že konzuláty v Petrohradě, Jekatěrinburgu a Vladivostoku na to nemají lidi. Putinovi – patrně sarkasticky – poděkoval Trump, že americká státní pokladna ušetří.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner