Rusko dnes podniklo další nálety v Sýrii, které si opět vyžádaly oběti mezi civilisty, včetně dětí. Oznámili to syrští záchranáři. Evropská unie vyzvala Moskvu, aby tyto akce zastavila. Rusko na čtvrtek ohlásilo osmihodinové přerušení náletů na Halab, což ale podle Evropské unie a OSN nestačí na zajištění humanitární pomoci pro těžce zkoušené civilní obyvatelstvo tohoto severosyrského města.

Skoro čtyři desítky mrtvých si dnes vyžádaly nálety na Halab a jeho bezprostřední okolí. Mezi oběťmi je 14členná rodina, včetně osmi malých dětí. Bombardování přímo v Halabu bylo podle místních zdravotníků mimořádně silné a způsobilo těžké materiální škody.

EU ostře odsoudila nálety proti civilistům a obvinila Rusko ze záměrného vybírání mimo jiné nemocnic jako cílů svých útoků. Ministři zahraničí členských států unie při svém zasedání v Lucemburku důrazně vyzvali Rusko a režim syrského prezidenta Bašára Asada, aby ukončily útoky na povstaleckou část Halabu a aby vytvořily podmínky k příměří a k tomu, aby se do města dostala humanitární pomoc.

Moskva nakonec slíbila přerušení náletů, ale jen nakrátko ve čtvrtek. Navíc uvedla, že tím chce v první řadě umožnit civilistům opustit město, volně evakuovat nemocné a zraněné a zajistit stažení ozbrojených povstalců.

Podle EU a OSN jde sice o pozitivní krok, který ale nestačí na to, aby se stihlo vyslání humanitární pomoci civilistům. Šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová s odvoláním na humanitární organizace řekla, že zapotřebí je nejméně 12 hodin. Mluvčí OSN Stéphane Dujarric hovořil o potřebě dokonce nejméně 48 hodin klidu. Připomněl, že v bombardované oblasti se vyskytuje na 250.000 civilistů, na které bez ustání padají bomby od konce září.

Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek prohlásil, že nejsou vyloučeny sankce vůči těm, kdo mají přímý podíl na stávající situaci v Halabu. Zaorálek soudí, že unie by k takovým sankcím měla přistoupit, pokud se situace ve městě do dvou či tří týdnů nezmění a vyvražďování obyvatelstva by pokračovalo. V textu dokumentu o jednání ministrů však přímo konkrétní termín podle českého ministra zmíněn není. Unie by sankce cílila na přesně identifikované osoby odpovědné za pokračující bombardování, například na vojenské velitele.

Podle Mogheriniové začne EU co nejdříve organizovat rozhovory s klíčovými hráči regionu, včetně Íránu, Saúdské Arábie či Turecka, a se zástupci syrské opozice, občanské společnosti a menšin o uspořádání země po skončení konfliktu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner