Rusko doufá v produktivní průběh nadcházející návštěvy amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona, ale je mimořádně znepokojeno možností jednostranného útoku Spojených států na KLDR. Uvedlo to dnes v prohlášení ruské ministerstvo zahraničí. Tillerson přilétá na dvoudenní návštěvu Moskvy dnes, jednat má se svým protějškem Sergejem Lavrovem. Schůzka s šéfem Kremlu Vladimirem Putinem je nejistá.

Ruská diplomacie dala v prohlášení najevo, že politika USA vyvolává v Moskvě neklid v řadě oblastí. Jde o vývoj v Libyi, Jemenu a Sýrii, ale především o situaci kolem Severní Koreje. „Jsme opravdu znepokojeni otázkou, co měl Washington na mysli, když naznačil možnost jednostranného vojenského scénáře ve vztahu k Severní Koreji,“ praví se v prohlášení.

KLDR v posledních týdnech provedla několik raketových testů, které zneklidnily americké spojence v oblasti, Jižní Koreu a Japonsko. Spojené státy v reakci vyslaly ke Korejskému poloostrovu útočnou skupinu vojenského námořnictva vedenou letadlovou lodí. Tillerson nedávno varoval, že Spojené státy jsou připraveny zasáhnout proti Severní Koreji i samostatně, pokud to bude nezbytné.

„Je důležité dozvědět se, jak se americký postup slučuje s kolektivními závazky k odstranění jaderných zbraní z poloostrova v souladu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN,“ uvádí ruské prohlášení.

Tillerson má v Moskvě jednat hlavně s Lavrovem, jeho případná schůzka s Putinem je nejistá. Kremelský mluvčí v pondělí novinářům sdělil, že ruský vůdce ji v programu nemá. Agentura RBK dnes nicméně s odvoláním na ruské diplomatické zdroje napsala, že Putin by měl ve středu Tillersona přece jen přijmout. Oba muži se už v minulosti setkali, bylo to v době, kdy Tillerson stál v čele ropného gigantu Exxon Mobil.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner