Rusko dnes vůbec poprvé vypálilo na islamistické cíle v Sýrii rakety z ponorky, která kotví ve Středozemním moři. Při setkání s prezidentem Vladimirem Putinem to prohlásil ministr obrany Sergej Šojgu. Ponorka Rostov na Donu vyzbrojená raketami s plochou dráhou letu Kalibr dorazila k syrským břehům dnes ráno. Informovaly o tom světové tiskové agentury s odvoláním na ruská média.

Ponorka Rostov na Donu, která je součástí ruské Černomořské flotily, se podle Interfaxu přemístila do východní části Středomoří a nyní operuje u syrských břehů. Vyzbrojena je raketami Kalibr-PL, tedy stejnou zbraní, kterou ruské raketové křižníky v minulých týdnech několikrát zasáhly syrské bojiště z Kaspického moře. Na úderech se podílely i bombardéry Tu-22. Dnešní nálety na ozbrojence z hnutí Islámský stát byly úspěšné a zasáhly zamýšlené cíle, uvedl ruský ministr obrany.

Rusko bombarduje syrské cíle od konce září. Po sestřelení ruského dopravního letadla v Egyptě přemístila Moskva k syrským břehům raketový křižník Moskva a na letiště u syrského města Latákíja umístila moderní protiletadlovou baterii S-400. Posílení protivzdušné obrany dávají ruské zdroje do souvislosti i s incidentem na syrsko-turecké hranici, při němž turecké letectvo koncem listopadu sestřelilo ruský bombardér. Putin dnes na setkání s Šojguem řekl, že by Rusové neměli začít zkoumat černou skříňku tohoto letounu bez toho, že budou přítomni i zahraniční experti.

Na ruskou leteckou základnu Erebuni u arménské metropole Jerevanu byly převeleny útočné vrtulníky Mi-24P a dopravní vrtulníky Mi-8T, oznámila ruská tisková agentura TASS. Celkem jde o sedm strojů. Další skupina vrtulníků se spolu s letkou stíhacích letounů MiG-29 na základnu přesune do konce letošního roku. „Poté piloti zahájí plánované operace,“ dodala agentura bez dalších podrobností.

Rusko využívá základnu Erebuni od roku 1995, o tři roky později se tam objevily první víceúčelové stíhací letouny MiG-29. Velkou vojenskou základnu má ruská armáda pronajatou i ve druhém největším arménském městě Gjumri.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner