Rusko dnes navrhlo Spojeným státům uspořádání krizového jednání, na kterém by se řešil dohled nad dodržováním příměří v Sýrii. Jestliže z Washingtonu nepřijde žádná reakce, je Moskva připravena klid zbraní kontrolovat sama a případně jednostranně jednat. Informoval o tom ruský generál Sergej Rudskoj. Příměří v Sýrii trvá od konce února a je až na výjimky dodržováno.

Ruská armáda Američany obvinila z váhavosti a pomalé reakce na návrhy Moskvy ohledně společného monitorování příměří. Podle ruského generála vedou odklady této společné akce k dalším civilním obětem. Například v Halabu přišlo od začátku klidu zbraní o život již 67 civilistů, uvedla agentura AP.

Jednání mezi Moskvou a Washingtonem se uskutečnilo již minulý týden. „Americká strana ale nebyla připravena na diskusi a schválení dohody,“ uvedl generál Rudskoj. Američané zatím na vyjádření Ruska nereagovali.

Rusko sice v minulých dnech stáhlo většinu svých jednotek ze Sýrie, nadále ale podporuje ze vzduchu vládní síly režimu prezidenta Bašára Asada. Příměří v zemi se nevztahuje na radikály z Islámského státu a hnutí An-Nusra.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner