Ruská státní kosmická agentura Roskosmos vynaloží téměř dvě miliardy rublů na zvýšení bezpečnosti startů pilotovaných kosmických lodí Sojuz a nákladních lodí Progress z kosmodromu v kazašském Bajkonuru. Podle oznámení Roskosmosu se bude modernizace týkat jak přímo startovacího zařízení, tak měřících a kontrolních systémů. Hotová má být na jaře 2018.

Na zvýšení spolehlivosti startů uvolní Roskosmos ze svého rozpočtu 1,8 miliardy rublů (664 milionů korun). Zlepšit se má mimo jiné měřící a komunikační aparatura startovacích ramp. Velké prostředky mají být uvolněny na zdokonalení meteorologické obsluhy kosmodromu a na modernizaci výroby, skladování a transportu raketového paliva.

Po roce 2011, kdy americká vesmírná agentura NASA ukončila program raketoplánů, jsou ruské Sojuzy jediným dopravním prostředkem pro spojení s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS). Loni USA uzavřely s Roskosmosem dohodu o využívání ruských dopravních lodí až do konce roku 2018 za 490 milionů dolarů (11,7 miliardy korun).

První americký pilotovaný projekt se chystá na příští rok, kdy má odstartovat z Mysu Canaveral loď Dragon společnosti SpaceX. Další rok se očekává první start lodi Starliner společnosti Boeing s dvěma členy posádky.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner