Moskva 26. května – Ruští politici zvažují návrh na rozsáhlou amnestii, kterou by mohl prezident Vladimir Putin vyhlásit k letošnímu stému výročí bolševické revoluce z listopadu 1917. Podle dnešních informací moskevských médií by se amnestie týkala nejen kriminálních deliktů, ale i administrativních trestů včetně postihů za pořádání nepovolených demonstrací.

S návrhem na takový typ amnestie přišel nedávno podle listu Kommersant Michail Fedotov, šéf prezidentské Rady pro lidská práva, Putinova poradního orgánu. Dnes návrh podpořil jako „rozumný“ místopředseda právního výboru dolní komory ruského parlamentu Vjačeslav Lysakov.

Podle Kommersantu by se administrativní amnestie týkala milionů Rusů a zahrnovala by například postihy za dopravní přestupky a drobné hospodářské delikty, za porušování migračních zákonů ale i za pořádání nepovolených demonstrací. Trestům vězení bývají v Rusku často vystaveni opoziční aktivisté za pořádání úřady nepovolených protestů nebo za účast v nich.

O amnestii může podle ruské ústavy rozhodnout jedině hlava státu. Lysakov novinářům řekl, že návrh příslušného dekretu už zaslal do Putinovy kanceláře.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner