Moskva 14. března (ČTK) – V uralském Jekatěrinburgu včera začal soud s ruským blogerem Ruslanem Sokolovským, který byl obviněn z hanobení víry, když v největším městském pravoslavném kostele lovil pokémony, virtuální postavy odchytávané v reálném světě pomocí mobilních telefonů. Podle agentury Interfax obviněnému hrozí až sedm let vězení.

Dvaadvacetiletý Sokolovskij byl zadržen loni v září a podle ruských liberálních médií je jeho věznění nezákonné. Organizace Amnesty International proces s blogerem odsoudila a označila ho za vězně svědomí. Sám Sokolovskij se dnes před soudem označil za ateistu a svou vinu odmítl uznat.

Ruskou pravoslavnou církev podle agentury AFP nepobouřil sám fakt, že Sokolovskij se v kostele pohyboval s mobilem v ruce a pronásledoval neexistující figury. Problémem je video, které o své akci natočil, a jež zhlédlo v internetu 1,6 milionu lidí. Sokolovskij v něm konstatuje, že se mu „bohužel nepodařilo najít nejvzácnějšího pokémona, jímž je Ježíš Kristus“.

Obžaloba u soudu obvinila Sokolovského, že svým prohlášením veřejně popřel existenci boha, což je prý projev šíření náboženské nesnášenlivosti.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner