Ruský nejvyšší soud anuloval dnes podmínečné odsouzení opozičního politika Alexeje Navalného v případu zpronevěry a nařídil soudu v Kirově nové projednání. Informovala o tom agentura TASS. Navalnyj dnešní verdikt kritizoval a prohlásil, že nejvyšší soud rozhodl v rozporu s nálezem Evropského soudu pro lidská práva.

„Tento případ byl posuzován do všech podrobností, dnes jsem měl být zproštěn viny,“ uvedl Navalnyj. „Dnešní verdikt má jediný cíl, přinutit mě znovu jet do tisíc kilometrů vzdáleného Kirova na opětovné posouzení případu, a tím mi bránit v politické aktivitě,“ řekl a dodal, že se nyní obrátí na Výbor ministrů Rady Evropy.

Navalnyj byl k pětileté podmínce za zpronevěru odsouzen v říjnu 2013 v procesu, který on sám označil za politický. Evropský soud pro lidská práva letos v únoru odsoudil Rusko za porušení Navalného práv na spravedlivý proces a nařídil ruské vládě vyplatit kritikovi prezidenta Vladimira Putina 56.000 eur (1,5 milionu Kč) jako odškodné a úhradu soudních nákladů.

Opoziční aktivista se po rozhodnutí štrasburského soudu obrátil na ruský nejvyšší soud, aby ho očistil ze všech obvinění a aby obnovil jeho občanská a politická práva.

Podmínečný trest brání Navalnému kandidovat na ruského prezidenta ve volbách v roce 2018.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner