Ruský premiér Dmitrij Medveděv dnes v rámci své cesty po ruském Dálném východě přicestoval na jihokurilský ostrov Iturup, na který spolu s několika dalšími jižními ostrovy vznáší nárok Japonsko. Informovala o tom agentura TASS. Japonsko již Medveděvovu návštěvu Kuril kritizovalo a nyní připravuje oficiální protest.

Japonci zuří a zřejmě odmítnou návštěvu Moskvy

„Považujeme to za jednoduše nepřijatelné,“ citovala agentura Kjódó nejmenovaného japonského diplomata. Ten také řekl, že Tokio zvažuje, že odloží chystanou návštěvu Moskvy, kde je na přelomu srpna a září očekáván japonský ministr zahraničí Fumio Kišida. Agentura TASS uvedla, že ruské velvyslanectví v Tokiu dnes telefonicky jednalo s odborem pro evropské záležitosti japonského ministerstva zahraničí, o obsahu rozhovoru nebyly zveřejněny žádné podrobnosti.

Spor brání mírové dohodě

V Medveděvově pracovním plánu je mimo jiné inspekce letiště na Iturupu, které bylo postaveno jako součást federálního rozvojového programu, budované sportovní a kulturní středisko a továrnu na zpracování ryb.
Spor o Kurilské ostrovy, přesněji o jejich jižní část, je klíčovým problémem, který i 70 let po skončení druhé světové války brání uzavřít mírovou smlouvu mezi Tokiem a Moskvou.

Japonsko vznáší nárok na ostrovy Iturup, Kunašir, Šikotan a skupinu ostrůvků Habomai na základě dohody z roku 1855. Po ukončení druhé světové války je Moskva anektovala, Tokio je ale dodnes označuje za své Severní území a ruskou svrchovanost neuznává. Rusko trvá na tom, že mu ostrovy patří, a japonské nároky odmítá jako nepřípustnou revizi výsledků války.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner