Ruský opoziční server MediaZona zažaloval ministerstvo zahraničních věcí za porušení práva na veřejné informace. Oznámila to dnes ruská tisková agentura RBK. Redakce serveru počátkem března bezvýsledně požádala ministerstvo o podrobnosti kontaktů ruského velvyslance v USA se senátorem Jeffem Sessionsem, nynějším americkým ministrem spravedlnosti.

Sessions, blízký spolupracovník prezidenta Donalda Trumpa, čelil v USA skandálu kvůli tomu, že během loňské předvolební kampaně dvakrát jednal s ruským velvyslancem v USA Sergejem Kisljakem. Při senátním jednání o své nominaci na ministra se o tom totiž nezmínil. Kontakty členů Trumpova týmu s Kisljakem jsou nyní v USA součástí vyšetřování ruského vlivu na kampaň před prezidentskými volbami, které vedou tři výbory amerického Kongresu.

MediaZona, kterou v roce 2013 po svém propuštění z věznice založily bývalé členky punkové skupiny Pussy Riot Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová, požádala ministerstvo o bližší informace ohledně Kisljakových styků, ale mluvčí ministerstva zprvu žádost ignorovala. Až na opakovanou žádost mluvčí Marija Zacharovová serveru sdělila, že požadované informace nejsou určeny ke zveřejnění a ministerstvo je redakci nesdělí. Na tuto odpověď server reagoval žalobou.

MediaZona se soustřeďuje na sledování ruského justičního prostředí a na informace o aktivitách policie a vězeňské správy. Aljochinová a Tolokonnikovová si odpykaly téměř dvouletý trest za provokační „punkovou modlitbu“ v moskevském pravoslavném kostele. Jejich věznění vyvolalo silné mezinárodní protesty.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner